Windows Server 2012 R2 DFS Replication

DFS (Distributed File System) Kurulum Ve Replication

Distributed File System (DFS), network ortamında çalışan sunucular arasındaki dosya alışverişinin, senkronizasyonunu sağlayan bir çoğaltma alt yapısı olarak bizlere hizmet veren servistir.

Ben şimdi bu servisimizi kurulumunu ve replication işlemlerini gördüğüm kadarıyla burada olacağım.

İlk adım olarak Server Manager penceresinde “Add roles and features” seçeneğine tıklıyoruz.

Role Based or Feature-Based Installation
Role Based or Feature-Based Installation

Installation Type kısmında “Role Based or Feature-Based Installation” seçip devam ediyoruz.

Role Based or Feature-Based Installation
Role Based or Feature-Based Installation

Kurulumu gerçekleştireceğimiz sunucu ile ilgili bilgi vermektedir.Listede tek olan sunucumuzu seçerek Next diyoruz.

sunucu seçme
sunucu seçme

“Select Server Roles” penceresinde iken, “File And Storage Services” rolü altında “File And iSCSI Services” genişletin ve altında bulunan “DFS Namespaces, DFS Replication” bileşenlerini seçip devam ediyoruz.

servis rolleri ekleme
servis rolleri ekleme

Daha sonra ise herhangi ek bir feature kurmadan “Next” diyerek devam ediyorum. Install butonuna tıklayarak servis kurulumunu başlatıyoruz.

Dfs Install
Dfs Install

Servislerimiz yüklendikten sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için “Services” bölümünden bakarak Runnig yazdığını göreceğiz.

dfs services kontrol
dfs services kontrol

Kurulum tamamlandı.Servislerimiz çalışır halde gözükmektedir.Ve Administrative Tools menüsünden DFS Management konsoluna girerek gerekli ayarları yaparak dosylarımızı linkleme işlemi yapacağız.Network üzerinden bize lazım olan paylaşımda olan klasörlerimize erişi sağlayabileceğiz.

DFS Management Console
DFS Management Console

DFS Management alt tabında bulunan Namespaces’e sağ tuş tıklayarak “New Namespaces” diyoruz.Karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir.

DFS Oluşturma
DFS Oluşturma

New Namespaces dedikten sonra “dfs1” isminde shared folder ayarladık.Daha sonra Edit settings kısmında ise bu dosyaya kimlerin erişim sağlayacağını seçtik.

Dfs tipini belirleme
Dfs tipini belirleme

OK ve Next dedikten sonra karşımıza gelen alanda Namespaces tipini belirliyoruz.Bizim ortamımızda domain yani active directory olduğu için Domain-based seçiyoruz.Artık son aşamadayız Next dedikten sonra Create oluşturma alanı gelecektir.

Dfs oluşturma
Dfs oluşturma

Create dedikten sonra ise karşımıza gelen pencerede Tasks tabı altında bize namespaces’imizin oluştuğunu belirtecektir.

dfs create finish
dfs create finish

Namespace oluşturma işleminin sonunda, DFS Management yönetim konsoluna baktığımızda, Namespaces Server tabı altında, oluşturmuş olduğumuz namespace’i görmekteyiz.

Dfs namespaces Server
Dfs namespaces Server

Namespace oluşturma işleminden sonra, C:\partitionu içerisinde “ortak” isminde bir klasör oluşturuyoruz.Ve bu klasörü paylaşıma açıyorum.Paylaşıma açtıktan sonra DFS management üzerinde namespace server üzerinde sağ tuş yapıyorum ve gelen menüden  New Folder seçeneğine tıklıyorum.

Dfs klasör oluşturma
Dfs klasör oluşturma

New folder dedikten sonra karşımıza gelen pencerede daha önce C:\\ partition içerisine oluşturduğumuz klasör ismini yazıyoruz ve Add diyerek açılan pencerede ilgili klasörü seçiyoruz.

Dfs folder
Dfs folder

 

OK diyerek penceremizi kapatıyoruz.DFS yönetim konsolu üzerinde de kontrol işlemini gerçekleştirdiğimizde namespace server altında ortak isimli klasörümüzün gelmiş olduğunu görmekteyiz. Klasör oluşturma işleminden sonra, Run’a gelerek \\activedirectory\dfs1 diyorum ve bağlanmayı deniyorum.

Dfs alt ortak klasör
Dfs alt ortak klasör
Dfs run üzerinden dosyaya ulaşma
Dfs run üzerinden dosyaya ulaşma

Bağlanmaya çalıştığında ise karşımıza oluşturduğumuz pencere içerisinde ortak dizini görebiliyoruz.

Dfs Folder
Dfs Folder

Yukarıdaki şekil üzerinde de oluşturmuş olduğumuz klasöre başarılı bir şekilde erişim gerçekleştirdiğimizi görmekteyiz. Bu aşamaya kadar birincil activedirectory(Dfs1) isimli  sunucumuz üzerindeki yapılandırma işlemlerini tamamladık.Bu aşamalardan sonra ise ikincil olan sunucumuzun ayarlarını yapacağız.Bunun için DFS management konsolu üzerinden namespace server üzerine gelip sağ tuş yapıyorum ve gelen menüden Add Namespace Server seçeneğine tıklıyorum. Bu işlemle beraber diğer DFS sunucumu replication için yetkilendirmiş olacağım.

Dfs server ekleme
Dfs server ekleme

OK dedikten sonra sunucumunuz hazır halde eklenmiş olacaktır.DFS yönetim konsolunu açtığımda, Namespace server tabı altında active-server isimli sunucumun da gelmiş olduğunu görüyorum.

Dfs namespaces server
Dfs namespaces server

Bütün bu işlemlerden sonra sıra replikasyon işlemlerine geldi.Replikasyon işlemleri için öncelikle DFS sunucumuz üzerinde Replication Group oluşturmamız gerekli. Replikasyon Group oluşturma işlemini tek bir DFS sunucumuz üzerinde oluşturmamız yeterli. Replication Group oluşturma işlemi için active-server isimli sunucum üzerinde DFS management yönetim konsolunu açıyorum ve Replication seçeneği üzerine gelip sağ tuş yapıyorum gelen menüden New Replication Group deyip yeni bir replication group oluşturuyorum.

DFS Replication
DFS Replication

Bizim burada ilk seçeneği seçmemizin amacı iki veya daha fazla olan serverlar için kullanılan bir seçenek olduğu içindir.Next diyoruz ve ilerliyoruz.Karşımıza Name and Domain penceresi geliyor.Bu pencerede oluşturulacak olan replication grubu için yeni bir isim belirleyip next diyoruz.

Replication name and domain
Replication name and domain

Replication Group Members ekranında ise, replication işleminde kullanacağımız sunucularımızı seçiyoruz.Next diyoruz.

Replikasyon sunucularını ekleme
Replikasyon sunucularını ekleme

 

Next dedikten sonra karşımıza topoloji seçimi gelecektir.Burada 2 seçenek  sunulmaktadır.Biz bu seçeneklerden Full Mesh olanı seçiyoruz ve Next diyoruz.

Replikasyon topoloji
Replikasyon topoloji

Next dedikten sonra karşımıza gelen yeni pencerede ise replikasyonun Bandwith seçeneği gelecek ve full olarak işaretliyoruz ve Next diyoruz.

Replikasyon Bandwith
Replikasyon Bandwith

Primary Member ekranında, birincil DFS Sunucumuzu seçip next diyoruz.

Birinci replikasyon sunucu seçimi
Birinci replikasyon sunucu seçimi

Folders to replicate adımında, Add tuşu ile C:\ dizini içerisinde oluşturmuş olduğumuz klasörü seçiyoruz.

Replikasyon dizini seçme
Replikasyon dizini seçme

dfs-replication7

Next diyoruz ve İlerliyoruz.Local Path of on other members adımında, Edit tuşu yardımı ile Browse tuşuna tıklıyoruz ve C:\dizi içerisinde ortak isminde yeni bir klasör oluşturup seçiyoruz.

dfs-replication8

dfs-replication9

Next diyoruz.Confirmation ekranında,işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Replikasyon oluşturma
Replikasyon oluşturma

 

Replication group oluşturma işleminden sonra her iki sunucumun da aktif olduğunu görüyoruz.

dfs-replication12

Şimdi ortak klasörü içerisinde dosya kopyalama işlemi gerçekleştirelim.

Dosya kopyalama
Dosya kopyalama

Bu dosyaları birinci sunucumuzda dosyalarımı kopyaladıktan sonra ikinci sunucumuzu açıyoruz ve C:\\Ortak klasörünün içerisine girince aynı dosyaların geldiğini görebilmekteyiz.

dfs-replication14

Aynı şekilde bu klasörlere dosyalara ulaşmak için network üzerinden erişim sağlamak istediğimizde farklı sunucudan Run’ı açarak ikinci sunucu üzerinden bağlanmayı deniyorum ve erişimi sağlıyorum.Bağlantı yaptığım sunucu activedirectory ve diğer active-server sunucumdaki ortak klasörüne erişim sağlıyorum.

Replikasyon network üzerinden erişim
Replikasyon network üzerinden erişim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir