DHCP Server

DHCP Server Konfigürasyon Adımları

Daha önceki yazımızda DHCP kurulumunu tamamladıktan sonra şimdi ise DHCP server’a IP adreslerini ve ilişkili diğer ayarları dağıtacağını söylemeniz gerekir.İlk başta Scope oluşturmamız gerekmektedir.

  • Scope (Kapsam) DHCP Client’lara dağıtacağı IP adres aralığıdır.Yeni scope oluştururken;

IPv4 üzerinde sağ tıklayarak, New Scope diyoruz. Karşımıza Scope Wizard çıkacaktır.Next ile devam ediyoruz.

New Scope
Scope Wizard ekranı

Next diyerek devam ediyoruz ve karşımıza Scope için isim belirliyoruz.

Scope için isim

Ben ScopeTest adında bir isim vererek Next dedim.Karşımıza DHCP server için dağıtmasını istediğimiz IP aralığını tanımlamamız gerekmektedir.Bunun için Configuration settings for DHCP Servers alanına IP aralığını seçiyoruz.

Scope IP aralıkları

Tarafıma ait olan IP’ler statik olduğu için böyle bir aralığım var ve bunları kullanıcakları yukarıda ayarladım.SubnetMask değerlerini de girdikten sonra Next diyerek devam ediyorum.

Scope dağıtılmasını istemediğimiz IP aralıkları

Exclude address range kısmında DHCP’nin dağıttığı aralıktan,hangi IP adreslerini dağıtmayacağını belirliyoruz. Mesela; elle verdiğimiz IP adresleri varsa, bu IP’leri exclude etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde IP çakışmaları yaşayabiliriz. Next diyerek devam ediyoruz.

Dağıtılan IP adresleri için kira süresini düzenleyebilirsiniz. Dağıtılan bir IP adresi için kira süresi varsayılan durumda 8 gündür ve aslında birçok ortam için idealdir.

Scope IP kira süresi

 

DHCP Server, sadece IP adresleri dağıtan bir servis değildir.Aynı zamanda Client IP yapılandırması da yapar.Configure Option kısmında client’lara verilecek router (default gateway), DNS Server, WINS Server gibi parametreleri bu kısımda yapılandırıyoruz.

Scope yapılandırma

Bu ayarlardan sonradan da yapılabilir. Next diyerek karşımıza gelen ekranda Gateway giriyoruz.

Scope Gateway

Gateway IP adresini girdikten sonra Next diyerek devam ediyoruz. Karşımıza gelen ekranda herhangi bir işlem yapmıyoruz. Bu ekranda Domain name and DNS Servers alanında DNS servisimizin çalıştığı sunucunun IP adresini göstermektedir.Next diyerek devam ediyoruz.

Scope Domain and DNS Servers

WINS server alanında WINS server kullanmadığımız için direk olarak Next diyerek devam ediyoruz.

Scope WINS

Active Scope alanında konfigürasyon yaptığımız Scope’un aktifleştirip aktifleştirilmeyeceğini soruyor. Yes seçeneği ile işlemler bittiğinde, Scope’un aktif olmasını istiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Scope aktif etme

Scope oluşturma sihirbazının sonuna geldik.Finish ile sonlandırıyoruz.

Scope finish ekranı

 

IPv4 altında yeni oluşturduğumuz Scope hazır ve aşağıdaki görselde görebileceğimiz şekide aktif durumdadır.

Scope Aktif

Address Pool bölümünde dağıtılacak veya kapsam dışı bırakılan IP adres aralıklarını görebiliriz.

Scope ile dağıtılan ve dağıtılmayan IP’ler

Address Leases bölümünde ise bu Scope’tan IP adresi almış olan  istemciler ve kira bitiş tarihleri listelenir.

Scope istemcilere dağıtılan ip’ler

Yukarıdaki görselde görmüş olduğumuz gibi herhangi bir işlem yapmadan clientler otomatik olarak IP’leri almış olduğunu görmekteyiz.Eğer IP almakta sorun yaşanıyorsa cmd konsoluna girerek önce ;

  •  ipconfig /flushdns  : dns önbelleğini temizler
  • ipconfig /release : IP’yi bırakır.
  • ipconfig /renew : Yeniden IP atanır.

Scope Options altında ise IP adresi ile birlikte dağıtılan (veya dağıtılabilecek) diğer ilişkili ayarlar yer alır. Yeni DNS Server ip adresi eklemek veya mesela uyumlu istemcilere bir Time Server bilgisi göndermek için kullanmanız gereken yer burası.

Scope ayarları

Bunun sonucunda yaptığımız işlemler bukadardır.Daha fazlasını karıştırırarak ve inceleyerek daha çok şeyler yapılabilir bir sonraki anlatımda görüşmek üzere …

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir