Remote Desktop Services (RDS)

Remote Desktop Servisi Kullanıcı Erişimi

RDS komponentler
RDS komponentler

Yukarıdaki görselde RDS servisi ile birlikte yüklemiş olduğumuz komponentleri görmekteyiz.Burada bizim yüklemediğimiz RD Gateway ve RD Licensing ortamımız test ortamı olduğu için şuan yüklemedik.İstersen buradan da üzerine gelerek tıklayarak yükleme işlemini yapabiliriz.Peki bu komponentler ne işe yarıyor onları açıklayalım kısaca.

RD Session Host : Uygulamaların çalıştığı kısımdır.

RD Connection Broker : Kim nerede oturum açmış kontrol eder.İnternet hattımızın kopması durumunda yine olduğumuz servise girişi sağlar.

RD Gateway :  Firewall arkasında durmak ve kime yönlendirceğini kararını veriyor.

RD Licensing : Lisansları diğer serverlara dağıtıyor.RD kullancak kişi sayısı kaç ise o kadar lisans alınması gerekmektedir.

RD Virtualization Host : RD sanal bir şekilde kullanılmasını sağlar.

RD Web Access : Web üzerinden erişim sağlamak için kullanılır.

  • Rdp den farkı  herkes kendi oturumunda çalışır ve kimse kimseye müdahele etmez.

RDS ayarlarının yapıldığı tek bir yer vardır.Burada kullanıcılar gruplar genel ayarları burada yapabiliriz.Aşağıdaki görselde görebiliriz.

RDS ayarlar
RDS ayarlar
RDS ayarlar
RDS ayarlar

Şimdi benim Test adında bir kullanıcım var bu kullanıcı ile RDS yüklü sunucumda rdp ile erişim sağlıyorum ve bu kullanıcıyı RDS üzerinden kontrol edebileceğim.RDS sunucuma yüklemiş olduğum bazı uygulamaları farklı kullanıcılar ile ayrı ayrı çalıştırıp görsellerini aşağıda gösteriyor olacağım.

Öncelikli olarak sunucuya rdp ile ama Test kullanıcısıyla erişim sağlıyorum.

RDP kullanıcı ile erişim
RDP kullanıcı ile erişim

Erişim sağladıktan sonra RDS serverima bağlanıyorum ve bu serverdan “Connections” tabında hangi kullanıcıların bağlı olduğunu görebiliriz.

RDS bağlanan kullanıcılar
RDS bağlanan kullanıcılar

Ve şimdi biz bu kullanıcıya müdahale edebilme yetkimiz bulunmaktadır.Connections tabında kullanıcının üzerine gelerek kullanıcı istersek Log Off,Disconnect,Shadow,Send Message  diyerek belirli özellikle bulunmaktadır.Biz şimdi Shadow diyerek kullanıcın ekranına bağlanıp kullanıcıyla birlikte aynı şeyleri yapabilir,kullanıcıya müdahale edebiliriz.

RDS kullanıcıya shadow ile kontrol etme
RDS kullanıcıya shadow ile kontrol etme

Shadow tıkladığımıza karşımıza gelen pencerede bize View ve Control gelecektir.Sadece görüntülemek için View diyebiliriz.Biz Control diyerek karşı tarafa yani kullanıcıya izin vermesi adına bir mesaj gönderiyor bu mesajı evet diyerek kabul ediyoruz.Kullanıcı ile aynı ekranda olmuş oluyoruz.Uzaktan yaptıklarımız kullanıcı ekranına direk olarak eklenmiş oluyor.Ben birde RDS olan sunucuma “Filezilla” programını yükledim aynı şekilde tıklayarak onuda çalıştırabilir ve kullanabiliriz.

RDS control seçimi
RDS control seçimi

 

RDS kontrol seçimi
RDS kontrol seçimi

 

 

 

 

 

 

 

Üstte paylaşmış olduğum görsellerde “Test” kullanıcısına erişim sağlayarak “Connections ” tabından shadow yaptık ve kontrol erişimi için izin istediğini görmekteyiz. Karşımıza gelen ekranda “Yes” diyerek aynı şekilde kullanıcıyla birlikte erişim hakkına sahip oluyoruz tek ekranda hem kullanıcı hemde uzaktan bağlanan kişi aynı pencerede kontrolleri sağlayabilmiş olacaktır.

RDS ile kullanıcıyla oturum açma
RDS ile kullanıcıyla oturum açma

Yukarıdaki görselde “Test” kullanıcısının oturumuna erişim sağladığımızı göstermektedir.Bir sonraki yazımda RDS Web Access kısmını yazacağım.Web’den erişimi nasıl program eklenir.Nasıl kullanılır bunları tamamlamaya çalışacağım.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir