File Server

Shared Folder

Shared Folder

Bir klasörü paylaşıma açtığımız zaman file server servisi  otomatik olarak yüklenir.File server servisi kaldıramıyacağımız tek servistir.

fileserver add roles ekranı
fileserver add roles ekranı

Shared folder da bir klasörü gelerek paylaşıma açmak istediğimizde klasör üzerine gelerek sağ tuş ile properties (özellikler) seçeneğine girerek Sharing tabından Advanced Sharing sekmesinden klasörümüzü paylaşıma açıyoruz.

 

sharing folder
sharing folder

Klasör ismi ile paylaşım olarak belirttiğimiz isim aynı olmayabilir.Bizim klasör ismimiz TEST ama paylaşım açarken deneme diyerek belirtip açtık.Bu isimlerin aynı olmasına gerek yoktur.Aşağıdaki görsel de olduğu gibi paylaşıma açtığımız klasörün network üzerinden bağlanabileceğimiz path’i gösterilmektedir.

shared folder path
shared folder path

Şimdi bu klasörümüze başka bir sunucudan çalıştır kısmına path’imizi yazarak paylaşıma açmış olduğumuz klasörümüze erişim sağlıyoruz.

Network üzerinden ulaşılan klasör görseli
Network üzerinden ulaşılan klasör görseli
  • Bir paylaşıma açılan klasörü gizli yapmak istersek eğer sonuna $ işareti koymamız yeterli olucaktır.Gizli olan klasörü sadece path’i bilen kişiler görebilir.Bunun dışında o klasöre erişim söz konusu değildir.
  • Her bilgisayarın C,D,E partitionları paylaşıma otomatik olarak admine açıktır.Biz buna Administrator Sharing diyoruz.
  • Eğer C partitiona erişim yok ise ya local de ya da DNS yanlıştır.
  • Bütün paylaşımlar gizli paylaşımlar dahil bu paylaşımları path dosyaları ile birlikte bulabileceğimiz yer Computer Management kısmıdır.Bununla ilgili olarak görsel aşağıda yer almaktadır.
Computer Management
Computer Management
  •  Computer Management kısmında paylaşıma açtığımız klasörlerimizi istersek paylaşımdan kaldırabiliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir