Network

TCP/IP Alt Protokolleri

Bundan önceki yazımızda TCP/IP giriş yapmıştık.Bu yazımızda ise TCP/IP ait olan alt protokolleri açıklamaya çalışacağım.TCP/IP protokolüne ait 6 adet alt protokol bulunmaktadır.Bunlar ;

TCP (Transmission Control Protocol)  : Paketlerin gidip gitmediğini kontrol eder.Eğer paket yerine erişmediyse sonsuza kadar paket gönderir.Güvenilir bir protokoldür.

UDP (User Datagram Protocol) : Bu protokol TCP protokolüne göre güvenilir bir protokol değildir.UDP paketlerin gidip gitmediğini kontrol etmez.UDP multicast ve brodcast olarak söyleyebiliriz.

IP (Internet Protocol) : Bu katman önemli protokoldür.Router bu katmanda çalışır.Routing,adresleme ve network id bu katmanda yapılır.

ICMP (Internet Control Message Protocol ) : Ping ICMP kullanır.Ping uygulama katmanında çalışır.Bir yerin ip’sini öğrenmek istediğimizde cmd komut satırında ping  www.google.com yazarsak eğer bize google.com ip adresini vermiş olur.Bunu bulmak istediğiniz her site için yapabilirsiniz.Örnek olarak aşağıdaki resimde görebiliriz.

google ait ip bulma çıktısı
google ait ip bulma çıktısı

Sonsuza kadar ping atmak istersek eğer ping www.google.com -t yapmamız yeterli olucaktır.

IGMP (Internet Group Management Protocol) : TCP/IP’de çoklu dağıtım üyelerini yönetmek için kullanılan bir iletişim protokolüdür.Çoklu yönetim dediğimizde multicast olarak bildiğimiz bir yönetimdir.

ARP (Address Resolution Protocol) : MAC adreslerini görmek ve çözmek için kullanılır.ARP dinamik olarak çalışır.ARP brodcast’tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir