Active Directory

Windows Server Domain’e Alma İşlemleri

Daha önceki yazımızda active directory kurulumunu tamamlanmıştık.Şimdi ise kurmuş olduğumuz server’ı domain alanına alıcaz ve üzerinde komutlar ile yapılacak işlemleri göstermeye çalışacağım.Bir client’i yada server’ı domaine alırken dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler öncelikle bilgisayar ismini değiştirmemiz şart.Bunu daha önceki yazımızda göstermiştik.Daha sonra domaine alıcağımız server’a giderek DNS kısmına domain kontroller sunucumuzun ip adresini yazıyoruz.

dns2

Daha sonra domain’e alma işlemi için Bilgisayarıma sağ tuş tıklayıp özellikler dediğimizde server’ımızın workgroup’da olduğunu görmekteyiz.

workgroup2
domain’e almadan önceki server’in workgroup çıktısı.

Server’i domaine almak için bilgisayar özelliklerinde Ayarları değiştir sekmesinden Değiştir‘i seçiyoruz.

Değiştir seçtikten sonra Domain (Etki Alanı) seçeneğini seçip girmek istediğimiz etki alanını seçiyoruz.Tamam‘ a bastığımızda bir şifre ekranı gelir.

domain alanı seçme
domain alanı seçme
domain kontroller kullanıcı adı ve şifre tanımlama alanı.
domain kontroller kullanıcı adı ve şifre tanımlama alanı.

User ve Şifre ekranında gerkli bilgileri girip tamam’a bastığımızda Hoşgeldin uyarısı çıkar ve Bilgisayar domaine alınmış olur ancak domain ile ilgili ayarları tam olarak almaz.Bunun için restart bekler.

Domain'e hoşgeldiniz ekranı
Domain’e hoşgeldiniz ekranı
restart
sunucuyu restrart etmemiz hakkında bilgi.
restart2
restart ekranı

Son olarak domain kontroller olarak kurmuş olduğumuz server’a girerek Active Directory ait olan User ve Computer’ları kontrol ettiğimiz alana erişim sağlayarak domaine almış olduğumuz server’a görme imkanımız olacaktır.Bundan sonraki eklediğimiz bütün User ve Computer’lar bu kısımda gözükecektir.

domaine alınan computer çıktısı.
domaine alınan computer çıktısı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir